qums

بررسی مقایسه ای تاثیر پانسمان های ژل آلوئه ورا و عسل بر پیشگیری از بروز آسیب فشاری در سالمندان بستری در بخش مراقبت های ویژه (آی سی یو)

rashvand, farnoosh and farzami, amirhosein and rafei, hosein (2020) بررسی مقایسه ای تاثیر پانسمان های ژل آلوئه ورا و عسل بر پیشگیری از بروز آسیب فشاری در سالمندان بستری در بخش مراقبت های ویژه (آی سی یو). Masters thesis, Qazvin University of medical science.

[img] PDF
Download (657kB)

Abstract

مقدمه: یکی از شایع ترین مشکلات در بیماران سالمند بخش مراقبت های ویژه بی تحرکی و به دنبال آن بروز آسیب فشاری است. اگرچه ، برخی از روش ها و استفاده از ابزارهای خاص برای مراقبت از آسیب های فشاری استفاده می شود ، اما پیشگیری از آنها همچنان یک فوریت اساسی است. اين مطالعه با هدف بررسی مقایسه ایی ژل آلوئه ورا و عسل در پيشگيري از بروز آسیب فشاری در بیماران سالمند بستری در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان ولایت قزوین انجام شد. مواد و روش کار: اين مطالعه کارآزمايي باليني تصادفی است که90 نمونه به طور تصادفي به سه گروه مداخله یک_آلوئه ورا (30 نفر)، مداخله دو_عسل (30 نفر) و گروه شاهد (30 نفر) اختصاص داده شدند. در بیماران گروه 1، حداکثر 7 روز، دو بار در روز، پوست ناحیه ساکروم بیمار با استفاده از یک ابزار استاندارد مورد بررسی قرار گرفت. در صورت عدم وجود آسیب فشاری، ابتدا ناحیه ساکروم با محلول نرمال سالین شستشو داده شد و پس از آن 5 سی سی از ژل آلوئه ورا در ناحیه استعمال شد سپس گاز پانسمان ساده با ابعاد 10 × 10 سانتي متر روی ناحیه گذاشته شد و با چسب حصیری فیکس شد . بیماران در گروه دوم نیز تمام مداخلات مانند گروه اول انجام شد فقط به جای آلوئه ورا از عسل در ناحیه استعمال شد و در بیماران گروه سوم ناحیه ساکروم فقط با محلول نرمال سالین شستشو و خشک شد و سپس روی ناحیه با گاز پانمسان به اندازه 10 × 10 سانتیمتر قرار داده شد و با چسب حصیری ثابت شد. در تمام این سه گروه محل توسط پرستار کنترل زخم بررسی شد و در صورت بروز آسیب ثبت گردید. نتایج: نتایج نشان داد قبل از مداخله میانگین سنی، میانگین شاخص توده بدنی و همچنین توزیع فراوانی متغیر جنسیت، متغیرهای همودینامیک و سطح هوشیاری، فراوانی بیماری های زمینه ایی ، نوع تنفس، نوع تغذیه، سابقه جراحی، سابقه مصرف سیگار در سه گروه از بیماران تقریبا یکسان بوده و تفاوت آماری معنی داری را نشان نداد. همچنین نتایج نشان داد بعد از مداخله نتیجه بروز آسیب فشاری در سه گروه یکسان نبوده و از لحاظ آماری تفاوت معنی داری را نشان می‏دهند بطوریکه در گروه پانسمان آلوئه ورا آسیب دیده نشد ولی در گروه پانسمان گاز ساده 7 و در گروه پانسمان عسل 3 بیمار به آسیب فشاری مبتلا شدند. نتیجه گیری: با توجه به نتایج فوق و تأثیر ژل آلوئه ورا برای جلوگیری از آسیب پوست ساکروم بیماران سالمند بستری در بخش مراقبت های ویژه ، استفاده از آن جهت جلوگیری از آسیب فشاری در بیماران در معرض خطر ایجاد آسیب فشاری توصیه می شود. نکته قابل تامل در این نوع پانسمان های پیشگیری کننده برای تمامی بیمارانی که مستعد در ابتلا به آسیب فشاری هستند هزینه و اثر بخشی این نوع پانسمان ها می باشد کلید واژه: سالمند، پیشگیری، آسیب فشاری، ژل آلوئه ورا، پانسمان عسل.

Item Type: Thesis (Masters)
Subjects: R Medicine > RT Nursing
Divisions: University Portal > schools > snm
Depositing User: pr Nursing and Midwifery School
Date Deposited: 31 Jan 2021 08:16
Last Modified: 31 Jan 2021 08:16
URI: http://eprints.qums.ac.ir/id/eprint/10406

Actions (login required)

View Item View Item